Na treťom stretnutí sme sa s deťmi rozprávali o tom, ako vznikla naša Zem a Mesiac, robili sme pokusy na rôzne skupenstvá a dokonca vybuchovali aj sopky. Na záver si deti opäť vyrobili vlastnú knižku.
Všetko je pripravené a môžeme začať

Úvodná „zoznamovačka“, či skôr „pripomínačka“, keďže sme s deťmi už absolvovali 2 časti.

Všetky látky, čo dnes poznáme majú buď pevné, kvapalné alebo plynné skupenstvo.
Voda a jej pevné skupenstvo vo forme ľadu.
Vosk a jeho tekutá forma.
Keď sme vosk schladili, opäť stuhol.
Miešanie látok. Častice niektorých látok sú rady s inými časticami a niektoré naopak nie.
Ako prvé sme vyskúšali zmiešať vodu, ocot a olej – 3 tekuté látky.
Voda a ocot – majú sa radi.
Voda a olej – nemajú sa radi.
Ocot a olej – nemajú sa radi.
V ďalšom pokuse sme miešali tekutú látku s pevnou.
Voda a červená paprika – majú sa radi.
Voda a piesok – nemajú sa radi. Piesok klesne na dno.
Síra a voda – nemajú sa radi. Síra ostane plávať na vode.
Ideme miešať pevné látky.
Cukor a mak.
Cukor a kakao.
A nakoniec sme zmiešali kvapalnú látku s plynnou.
Samozrejme, že chcel každý priložiť ruku k dielu 🙂
Vznikla parádna pena.

Častice v pevných látkach držia pevne pri sebe. Vytvárajú teleso, ktorého tvar sa nemení ak nepoužijeme silu a častice v úlomku stále držia pokope.

Každý si chcel vyskúšať tú svoju silu 😀
Voda a jej kvapalné skupenstvo. Častice tiež držia pohromade, ale nie tak pevne. Nevytvárajú vlastný tvar, prevaľujú sa cez seba.
Pretože častice v kvapalinách nedržia tak pevne, môžeme do vody ponoriť ruku. Vodné perly sme použili ako molekuly vody.

Plynná látka – častice vôbec nedržia pohromade. Pohybujú sa do všetkých strán.
Naša Zem bol obrovská roztavená guľa plná roztavených hornín, neustále tu vybuchovali sopky a jej povrch často bombardovali meteority.

Z jednej takejto zrážky vznikol aj Mesiac.
Ako plynul čas, vonkajší obal Zeme začal tancovať tanec prvkov – Zem začala chladnúť. Častice na vonkajšom okraji schladli a spojili sa dohromady. Držali pevne, a pretože studené klesá nadol, aj ony sa ponáhľali dole, do stredu Zeme. Keď dorazili do horúcich oblastí, ohriali sa a znova stúpali.
Teplé stúpa nahor.
Ťažké klesá nadol. Na spodok sme ukryli ľahké veci ako šišky, orechy, farebné pom pomy a navrch sme položili tie ťažké – skrutky, sklenené guličky, kamienky. Potom sme miskou otáčali a ťažke predmedy klesajú dole a na povrchu sa objavili tie ľahké.
Zem sa pomaly menila z ohnivej gule na Zem ako ju poznáme. Začala vznikať zemská kôra, ako keď sa vytvorí šupka na teplom mlieku alebo pudingu.
Ale pod tenkou zemskou kôrou boli horniny ešte veľmi horúce. A pretože teplé stúpa nahor, aj ony stúpali. Prerazili tenkú šupku a nastal boj.
Voda, ktorá sa zhromaždila na povrchu sa okamžite vyparila. Vylietal pri tom aj popol a vytvoril okolo Zeme temný závoj, cez ktorý neboli vidieť a cez ktorý neprenikli ani slnečné lúče.
Stále na Zem padajú meteority.
Keď horniny vychladli, mohla sa voda vrátiť späť na Zem a tak pršalo, a pršalo, a pršalo.
Voda vyplnila každú priehlbinu a trhlinu. Tak vznikli oceány. Bombardovanie meteoritmi ustalo, závoj popola zmizol a Slnko sa znovu mohlo usmievať na krásnu malú planétu. Zem bola pripravená, aby na nej mohol vzniknúť život.
Najstaršie nájdené dôkazy o živote na Zemi siahajú až na koniec tohto obdobia. Boli to mikroskopické jednobunkové organizmy, ktoré žili zo Slnka.
A ide sa na vyrábanie knižky 🙂